Kerttervezés tavaszi hagymásokkal
Az előző részek:
- Tavaszi hagymások ideális ültetési ideje – októberben, azaz most!
- Tavaszi hagymások: vásárlási és ültetési tippek – tasakon ajánlottnál kicsit mélyebbre ültessük, 10-12 cm körméretű tulipánokat például laza talajban 20 cm, kötöttebb talajban 15 cm mély gödör aljára.
Megkérdeztem a virághagymatermelő-bizniszben érdekelt holland kapcsolataimat, hogy mi van akkor, ha október elején már novemberi idő van, aztán jön a vénasszonyok nyara, majd végül a „rendes” október. Azt mondták, hogy ez jó, ugyanis a korai hideg visszavonulásra kényszerítette a kártevőket, a mostani eső, és a hétvégére várható csendes őszi idő pedig segíti a hagymák begyökeresedését. Tehát aki még nem gondoskodott a jövő tavaszi kertről, az pont időben van. Hogyan kezdjünk neki a tavaszi hagymás kert kialakításának? Természetesen mindenki azt ültessen, ami neki tetszik, de ha egy kicsit komolyabban vesszük a kerttervezést, akkor javasolnék néhány szempontot. Az első, amit érdemes megnézni, az a kijelölt ágyás háttere. Örökzöldek előtt szinte bármi jól mutat – még a zöldes virágú Viridiflora típusú tulipánok is – de például egy fehér házfal előtt már megfontolandó, hogy ne fehérben, hanem inkább valami erősebb, a fallal kontrasztot képező színben gondolkodjunk.
Második lépésben azt érdemes eldönteni, hogy hányféle virágot – tulipánt, nárciszt, jácintot, díszhagymát, stb. – szeretnénk, minél több félével dolgozunk, annál inkább érdemes visszafogni a színpalettát, különben zűrzavaros lesz a látvány. Ha viszont csak egyfélét, például tulipánt ültetünk, bátrabban használhatunk színkeveréket.
Harmadik lépésben a virágzási időket vegyük számításba, egymás után célba érő növényekkel akár 2 hónapig is élvezhetjük a tavaszi hagymás kert szépségét – éppen akkor, amikor már nagyon várjuk a színeket, illatokat, de messze még a május-júniusi csúcsszezon. A hagymások csomagolásán feltüntetik a virágzási időt, ami általában nem sokat mond, ki kell tapasztalni, hogy a kertünkben melyik faj, fajta mikor virágzik, milyen sorrendben következnek. Tulipánoknál viszont hasznos információ a fajtacsoport, ez minden jobb termék csomagolásán szerepel, és ez alapján már elég jó eséllyel becélozható a várható virágzási időpont. A legbiztosabb persze az, ha utánanézünk az interneten a fajtának.
Tulipánok virágzási ideje fajtacsoport szerint (nem 100%, de jó közelítés):
- Szezon elején virágzó (március vége, április eleje): Egyszerű virágú korai (Single Early), Teltvirágú korai (Double Early), Greigii, Kaufmanniana, Fosteriana, botanikai tulipánok
- Szezon közepén virágzó (április közepe): Darwin hibrid, Triumph, Papagáj (Parrot)
- Szezon végén virágzó (április vége, május eleje): Egyszerű virágú késői (Single Late), Teltvirágú késői (Double Late), Viridiflora, Liliomvirágú (Lily-flowering), Rojtos szirmú (Fringed), Rembrandt, Csokros (Multiflowered)
A negyedik lépés a virágok magasságának ellenőrzése, így tudunk lépcsős vagy többszintes ágyást tervezni, ahol a legszebben érvényesülnek a különböző virágaink.
Növénylista
A fenti szempontok alapján el tudunk készíteni egy táblázatot, ami nagyban segíti a fajtakeresést, vásárlást. Az alábbi egy fehér-lazacrózsaszín-naracs ágyás összetételét mutatja:
Szezon eleje | Szezon közepe | Szezon vége | |
---|---|---|---|
Magas | Purissima tulipán | White Parrot tulipán | Ballerina tulipán |
Közepes | Tazetta Geranium nárcisz | Apricot Beauty tulipán | Cheerfulness nárcisz |
Alacsony | Willem van Oranje tulipán | Gipsy Queen jácint | Toronto tulipán |
Melyiket válasszam?
Elméletben több ezer fajta tavaszi hagymás közül választhatunk, a gyakorlatban kb. 100-150 fajtát forgalmaz a hazai kereskedelem. Ezek többnyire megbízható, ismert nevek, alább példaként néhány kiváló tulipánfajta, színek szerint csoportosítva:
Fehér, krém:
Piros:
Rózsaszín
Sárga:
Narancs
Lila:
Sötét:
Illatok
Ha tavaszi illatra gondolunk, elsőként a jácintok jutnak eszünkbe, kevesen gondolnak a tulipánra. Pedig néhány tulipánfajta egészen különleges illatáról nevezetes, ilyen az Abba, az Angelique, az Annie Schilder, az Apricot Beauty, az Apricot Parrot, a Ballerina, a Couleur Cardinal, a Daydream, a Monsella, a Monte Carlo, a Peach Blossom és a klasszikus Prinses Irene.
Ha csak egyféle virágot ültethetnék, én a Ballerinát választanám finom, kecses alakja, kissé púderes árnyalatú narancsos színe és egészen rendkívüli, könnyű illata miatt.
Vásárlás
Még kint vannak a virághagymás tasakok a nagyobb áruházakban, de nincs olyan nagy felhajtás a kertészeti részlegeken, mint tavasszal, keresni kell az állványt. Pár napon belül teljesen ki fogja szorítani a Mindenszentek téma a virághagymát a polcokról, tehát most van az utolsó pillanat, amikor a tavaszi kertre vágyónak lépnie kell. Pár dolog, amire érdemes figyelni:
- Forgassuk meg a tasakot és nézzük át a tartalmát, láttam több helyen is kezdődő penészt itt-ott a hagymákon. (Ilyen árut én csak nagyon komoly árengedménnyel vennék.)
- Fajtaválasztékot inkább csak a webáruházakban találunk, igaz, ezek többnyire drágábbak, mint a nagyáruházak. Azonban a multiláncoknál érdemes az "Akció" feliratokat fenntartással kezelni, az egyik cégnél például egyszerűen kitették az akciós táblát a termékekre, pedig ugyanannyi az ár, mint korábban volt.
- Magyar csomagolású tulipánhagymán augusztus-december szerepel ültetési időként, ez enyhe túlzás, gondolom egyszerűen lefordították a nyugat-európai piacra szánt ültetési útmutatót. Nálunk keményebb a tél, szerintem november eleje-közepe az utolsó időpont, amikor még meg lehet próbálkozni, utána már inkább szerencse kérdése, hogy enyhe marad-e a december. A nárciszokkal viszont semmiképpen ne késlekedjünk, a következő napokban ültessük el őket, ezek az erdei eredetű növények kényesebbek, mint például a Belső-Ázsiából származó tulipánok.
- Kitesznek a kereskedők a tavaszi kertészeti szezonból megmaradt őszi hagymásokat, ezeket hanyagoljuk, nagy valószínűséggel nem élik túl a telet, tárolni meg nem érdemes őket. Ha nem ismerjük a növényt, ellenőrizzük a csomagoláson, hogy valóban őszi ültetésű, tavaszi virágzású hagymást veszünk-e.
- Szintén kitesznek szobai hajtatásra való növényeket. Az amarilliszről mindenki tudja, hogy szobanövény, de például nárciszok már becsapósak, érdemes utánanézni a fajtának az interneten, nehogy egy karácsonyi hajtatásra való fajtát – ilyen például a Paperwhite – kiültessünk, mert nem fogja bírni a telet.
Egy tipp, amit a napokban olvastam: ültetés közben ne tegyük a földre a hagymákat, utána pedig szedjük össze a szétszóródott héjdarabokat, mert a pockok, mókusok és más kártevők az illat alapján találják meg a drága virághagymákat. Tehát a zacskóból egyenesen a gödör aljára kerüljön az értékes áru, minél kevesebb szagnyomot hagyva maga után. Nem vagyok a kisemlősök viselkedésének szakértője, ezért nem tudom, ez igaz-e, de ártani biztos nem árt, ha betartjuk.
Képek forrása: a képre kattintva.